W raju wszystko musi być podwójne

Tags

Posted in IPA

W raju wszystko musi być podwójne

Żadna receptura nie nakazuje, żeby podwójne IPA warzyło dwóch piwowarów, ale z pierwszym naszym podwójnym ryżowym IPA tak właśnie było.

Ziemek i Jacek Michna z Łańcuta mogliby zaśpiewać z Perfectem: „Było nas dwóch, w każdym z nas inna krew, ale jeden przyświecał nam cel…” W 2013 roku chcieli na doroczny zjazd Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych uwarzyć jakieś niezwykłe piwo. Obaj byli zaangażowanymi piwowarami domowymi, mimo że Ziemek już wtedy „przechodził na zawodowstwo” w PINCIE.

Wspólnie ustalili, że w ramach eksperymentu uwarzą piwo z ryżem. Zamiłowanie do ryżowych piw wiele lat wcześniej połączyło Japończyków z Amerykanami, ale w Polsce nadal były wyjątkowe. Wprawdzie nasi piwowarzy używali ryżu do warzenia piwa już przed światowymi wojnami, ale pierwszym naprawdę znanym u nas piwem ryżowym był żywiecki Krakus, warzony od 1976 roku pod gusta Amerykanów. Później Browar Leżajsk doraźnie uwarzył jakąś efemerydę z ryżu, który ponoć nie nadawał się do handlu, a w latach 90. pojawił się jeszcze ryżowy Książęcy Pils. I to byłoby na tyle. Doroczny zjazd wymagał czegoś bardziej wyrazistego i mocniejszego niż warzona przez nas regularnie od 2013 roku ryżowa, sesyjna Oto Mata IPA.

Dwóch nowofalowych piwowarów postanowiło uwarzyć piwo, w którym wszystko było podwójne: podwójna dawka ryżowych płatków, podwójna porcja jasnego słodu pilzneńskiego i podwójna ilość amerykańskiego chmielu Mosaic. Było niezwykle jasne, a jednocześnie intensywne w smaku. Zostało stworzone do dzielenia się z innymi piwowarami i długo nie dało o sobie zapomnieć.

Pomysł na podwójne ryżowe IPA powrócił na początku 2015 roku. Wtedy w PINCIE na stanowisku „Pomocnika Ziemka” pojawił się pierwszy zatrudniony przez nas pracownik Paweł Masłowski. I znowu dwóch piwowarów nie pożałowało ryżu, słodu i chmielu, z tym że amerykański Mosaic zastąpił australijski Galaxy. Efektem ich wspólnej pracy był Raj z rais, PINTA Miesiąca marca 2015. Odbiór w pubach był na tyle dobry, że kolejna warka trafiła też do butelek i sklepów.

Trzy lata później ryż w piwie znowu połączył Ziemka z Jackiem. W 2018 r. w kooperacji Browaru PINTA z Browarem Łańcut stworzyli ryżowy lager K jak Kryształ. Dwa słody jęczmienne, dwie odmiany słoweńskiego chmielu i „niemały dodatek ryżu”. Piwo przemknęło tylko przez bary i sklepy, zgarniając po drodze RateBeer Best Awards 2019 jako Best In Style w kategorii Pale Lager. Dwa browary, dwóch piwowarów i jedna nagroda. Jakoś się nią podzieliliśmy, ale dostaliśmy kolejny dowód na to, że to co dobre, zawsze musi być podwójne.

Kiedy pod koniec 2023 roku zapytaliśmy ludzi, jakie piwo powtórnie uwarzyć z okazji 10-lecia PINTY Miesiąca, to w pierwszej trójce znalazło się Raj z rais. Po 9 latach od premiery w marcu 2024 roku znowu można spróbować podwójnego ryżowego IPA, które – jak pokazało głosowanie – łączy nie tylko piwowarów. Zapraszamy do najlepszych pubów i sklepów specjalistycznych!

Udostępnij

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.