TO ØL / PINTA Kwas Alfa 11,5° – Prawdziwe żytnie piwo kwaśne!

Tags

Posted in Kwasy i Dzikusy

TO ØL / PINTA Kwas Alfa 11,5° – Prawdziwe żytnie piwo kwaśne!

Przedstawiamy coś zupełnie nowego – TO ØL / PINTA Kwas Alfa 11,5° czyli piwo żytnie kwaśne – Sour Rye Pale Ale – Sour Sur Żur.

Kwas Alfa to wspólne piwo PINTY oraz duńskiego browaru TO ØL. Warzyliśmy końcem marca w Zawierciu, wspólnie z Tobiasem Emilem Jensenem, piwowarem z TO ØL.

Ponieważ według nas Kwas Alfa to naprawdę coś innego, poniniżej zebraliśmy trochę konkretów na temat warzenia, zakwaszania bakteriami kwasu mlekowego oraz chmielenia naszego Hoppy Sour Ale.

Premiera na stoisku PINTY podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa – 24-26 kwietnia 2015 r. W kolejnych dniach zostanie rozesłane do pubów i sklepów w Polsce a w kolejnych tygodniach także do innych krajów na świecie – ponoć także do Brazylii i Korei – czyli wszędzie tam, gdzie dociera TO ØL Uśmiech

TO ØL / PINTA Kwas Alfa 11,5° Co to jest?!

Dobrze przygotowane piwo kwaśne, zapewnia zupełnie inny wymiar smaków i zapachów, nieznany tradycyjnym piwom dolnej i górnej fermentacji. Przykładem tradycyjnego piwa kwaśnego jest np. Berliner Weisse. Nasz Kwas Alfa to nieco inne podejście do piw kwaśnych, określane jako Hoppy Sour Ales – ma byc kwaśne ale jednocześnie chmielowe.

Kwas Alfa to piwo lekkie – 11,5°Plato / 4,3% alk. obj. – oprócz wyraźnej i czystej kwasowości, ukazuje swój charakter chmielowy zarówno w smaku, goryczce jak i aromacie.
Kwas Alfa to piwo kwaśne – jednak kwaśność pochodzi tylko i wyłącznie od bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus, które w sposób zamierzony zostały zaszczepione do brzeczki.

Bakterie Lactobacillus produkują tylko kwas mlekowy, który różni się w smaku od kwasu cytrynowego, jabłkowego i octowego. Jest od nich znacznie delikatniejszy, czystszy w smaku i aromacie.

Kwas Alfa nie jest piwem dzikim, gdyż nie użyliśmy drożdży Brettanomyces na żadnym etapie produkcji.
Kwas Alfa nie jest piwem fermentowanym spontanicznie, gdyż do jego fermentacji i zakwaszenia użyliśmy tylko bakterii kwasu mlekowego oraz drożdży piwowarskich, a nie całej gamy mikroorganizmów znajdujących się w powietrzu i mających swobodny dostęp do przygotowanej brzeczki.

Bakterie Lactobacillus Helveticus zaszczepione w Kwasie Alfa, oryginalnie używane są do produkcji serów Ementaler. Stąd w piwie wyczuwalne są nuty lekko orzechowe. Kremowość i charakterystyczny, nieco ziemisty aromat to także zasługa dużej ilości słodu żytniego w zasypie.
Warto wiedzieć, że bakterie Lactobacillus wytwarzają enzym rozkładający białka, przez co trwałość piany może ulec pogorszeniu, jeśli porównamy ją do tradycyjnie fermentowanych piw.

Kwas Alfa to tzw.single hop – chmielony na wszystkich etapach – dla goryczki, smaku iaromatu oraz na zimno (dry hopping) – tylko jedną odmianą – nowozelandzkim Green Bullet. To chmiel podwójnego zastosowania o wyraźnym kwiatowo-owocowym profilu aromatycznym.

Smacznego!

Udostępnij

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.